136 aktive Mitglieder

Beitrag gepostet am 29.01.23, 15:06 Nr.: 1 Antworten

kastilya
satranc  konusunda neredeyse sifir bilgim var.  satrancda bir tasa ismini veren kastilya karalicesi  kimdir bilen varmi.
-----
insan bitki hayvan
0

Beitrag gepostet am 16.03.23, 07:18 @eses43 Nr.: 2 Antworten

kastilya
satranci iyi biliyorum ve iyide oynuyorum.. bile bildigim kadariyla satranc ilk hindistanda cikiyor ve irana dogru islam ülkelerine yayiliyor.satrancin taslarida . önde 8 piyon yani asker bulunuyor, arkada kösede kale yaninda at ve yaninda fil vardir. hemen ayni hizada vezir ve sah duruyor..
kastilya olayida.castallia diye bir kralice vardir.diger ismi isabella.bu ispanyada bir bölgede bizim dilimizde (castellon) dedigimiz .barcelonadan sonra baslar ta madride kadar olan bölge ismidir o dönem satranc avrupada yasak oldugu icin.. sahin yanindaki vezirin ismini degistirip vezire kastilya ismini vererek satranci serbest yapiyorlar..bu kadarini biliyorum.. tarihleride var tabi..
0

Beitrag gepostet am 16.03.23, 07:45 @dara_ Nr.: 3 Antworten

kastilya
kastilya yani 1 ci isabel hayati boyunca iki defa banyo yapmistir.. aragon krali 2 fernandoyla evleniyor.bütün müslümanlar öldürülünceye kadar banyo yapmayacagina yemin etmistir.ve müslümanlarla  ispanyollar arasindaki savasi körükleyen isimdir..
kastilya diye sabun cikardilar insanlar yikansin diye....
0

Beitrag gepostet am 04.04.23, 23:06 @eses43 Nr.: 4 Antworten

kastilya
Satranca ilgin yok senin ilgin kastiyaya  
Viki de bişey cıkmadı mı ? 
0

Beitrag gepostet am 04.04.23, 23:08 @eses43 Nr.: 5 Antworten

kastilya

Bak bakalım  oldumu ?? 
0

Beitrag gepostet am 05.04.23, 12:31 @cemre_123 Nr.: 6 Antworten

kastilya
Merhaba bakamıyorum çünkü bakılacak bir yok yeniden paylaş lütfen.
-----
insan bitki hayvan
0

Antworten
Der Inhalt darf max. 30000 Zeichen lang sein!

kastilya