53 aktive Mitglieder

Beitrag gepostet am 10.07.22, 10:05 Nr.: 1 Antworten

“Allah’ýn dini”ne ne oldu?
Bugünki köşe yazarlarını incelerken bir yazı dikkatimi çekti.

Güzel bir özeleştiri olarak düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz ?
........................

Biz kendimize göre bir din uydurduk. 

Allah’ın dini; yeri göğü, ölümü ve hayatı açıklar, ama bizim yaşadığımız din karı koca, gelin kaynana arasındaki ihtilafı bile çözmüyor. Yaşadığımız din, biraz atalarımızdan bozula bozula gelen, biraz bugünkü heva ve heveslerimiz, biraz da gelecek hayalleri ile uydurduğumuz bir din. Oysa Allah’ın dini, biz daha ilk yaratılış zamanında bizim için seçtiği din olarak İslam’dı.. O seçilen din, bizim aklımızla vicdanımızı barışt

ıracak, bunun sonucu insan insanla, insan tabiatla ve insan fıtratla barışacaktı. Bu barış bizi Allah’la barışa götürecektir. Biz ise bugün sanki İslam dünyası olarak büyük ölçüde Allah’la savaştayız. 

Başımıza gelen belalar, büyük ölçüde Şeytanın hilelerinin ya da Şeytanın dostu olan düşmanlarımızın hilelerinin keskinliğinden çok, kendi zaaflarımızdan, günahlarımızdan kaynaklanmaktadır.

Karanlığa küfretmeyi bırakalım, Allah rızası için kalkıp bir mum yakalım. Zira karanlık aydınlığın yokluğudur.

Şunu unutmayalım: İman ettim demekle yakamız bırakılmayacak. Hatta Müslümanlık diye yaptığımız birçok şey Allah’a ve O’nun dinine iftiradır. 

Vay o namaz kılanların haline ki, onlar yetimin hakkını yerler. O yetimi horlar ve aşağılarlar, malına zarar verir ve ona el koyarlar, onu iradesi dışında birilerine nikahlarlar. Vay onların haline. 

................

0

Beitrag gepostet am 10.07.22, 11:00 @corycos33 Nr.: 2 Antworten

güzel yazmissin, da

insanlarin asagi yukari 300 yüz bin yildir var olusunu bilmeliyiz, yani fosillerden tespit edilen rakam bu, belki de daha fazladir insanlarin var olusu

peki diger yandan dinlerin varolusu, yani konu islam ya, islam dini ne zamandir mevcut ? asagi yukari 1400 yildir 

e simdi burada bir celiski var mi ? var

tuhaf degil mi sicze ??
0

Beitrag gepostet am 10.07.22, 12:33 @corycos33 Nr.: 3 Antworten

Merhaba �� bayramınız kutlu olsun. Konu güzel soru yanlış. Allah yarattığı bütün varlıkların, kendi kurduğu sistemi kısıtlı bir iradeyle anlamasını ve sağlıklı, huzurlu, paylaşım esasına dayalı bir yaşam sürmelerini lütfetmiş burada bozulan yada değişen yada güzelleşen, çirkinleşen insanın cuzi iradesine göre tercih ve eğlemleridir. İnsan fıtratı gereği farklılıkları değerlendirerek Allahla bütünleşmeye ve Allahı anlamaya gayret göstermelidir. Böyle bir gayreti olan insan az hata yapar ve hatalarınıda tekrar etmemek için gayret sarfeder. İnsan algılama ve eğleme geçme yeteneğine sahip olduğu için çirkinliğinde, güzelliğinde kendinde başladığını bilir. insanın en büyük hatası dönüşüm içerisindeki farklılıkları kendi  iç güdülerine göre kullanmasıdır. Dünyadaki bütün sorunların kaynağı budur.
-----
insan bitki hayvan
0

Beitrag gepostet am 10.07.22, 12:35 @marian Nr.: 4 Antworten

1. italic font yazı bana ait değildir. Bugünkü bir köşe yazısından alıntıdır

2. Insanlığın varoluşu Hz. Adem ile başlar ve bu konuda takvimsel bir tarih ortaya koymak mümkün değil. Her semavi din, yani hristiyanlik, yahudilik ve İslam inancı Hz. Adem'i insanlığın başlangıcı kabul eder.
0

Beitrag gepostet am 10.07.22, 12:38 @eses43 Nr.: 5 Antworten

İlk mesajda da bahsettiğim gibi, bu bir alıntı (italic olanı yazısıdır ve başlık bu köşe yazarına aittir
0

Beitrag gepostet am 10.07.22, 12:42 @corycos33 Nr.: 6 Antworten

Anladım.
-----
insan bitki hayvan
0

Beitrag gepostet am 10.07.22, 15:12 @corycos33 Nr.: 7 Antworten

Bir saniye

Alinti veyahut degil, önemsenmis ve paylasmissiniz
Tahminin de bu fikirleri benimsediginiz icindir, olabilir

Ama nunlar benim arafta kalan soruma cevap degildir

Hurafeler hicbir zaman cevap olamaz mantigin karsisinda
Insanlarin sadece inanmak icin inanilan rahatlatici paradigmadan öte degildir
0

Beitrag gepostet am 11.07.22, 09:06 @marian Nr.: 8 Antworten

Alıntı: ''Alinti veyahut degil, önemsenmis ve paylasmissiniz
Tahminin de bu fikirleri benimsediginiz icindir, olabilir''

Önemsemiş olduğum konu, çevresinde etkili bir köşe yazarının şu anda yaşanan ile olması gereken arasındaki farka eleştirisel bir bakış getirmesidir. Aynı cennahtan insanların bunlardan rahatsızlık duymaları ve 'ne yapıyorsunuz, tamamen yoldan çıktınız' demesi benim için önemlidir.

Bazen bilgisayarda olduğu gibi bir 'reset' atma gerekiyor. Sonrası tekrar olması gerekli düzeye/sisteme geliyorsunuz.

Gazetecinin haykırışı bu yönde. 

Bu şu anlama gelmemeli: Gazeteci ile her anlamda aynı fikirdeyim. Hayır, kesinlikle hayır.

Ben muhafazakar - liberal bir eksende düşünce yapısına sahibim. En güzeli doğruya doğru, eğriye eğre diyebilmemden kaynaklanıyor. Herhangi bir ideolijik saplantımda yok.

0

Antworten
Der Inhalt darf max. 30000 Zeichen lang sein!