118 aktive Mitglieder

Beitrag gepostet am 27.02.22, 21:07 Nr.: 1 Antworten

Ukrayna savaşı
Avrupanın orta yerinde savaş başladı ve bundan bir hafta önce böyle birşeyin olabileceğini tahmin edemezdi kimse. Insan hayatı Putin gibi başkanların elinde olduğu sürece ve bunu kimse durduramadigi sürece barış içinde yaşayamayacak insanlar.
Yılardır süren onca savaşlar gittikçe yakınlaşıyor ve bitmiyor. Insan hayatının değeri hiç kalmadı. Savaşı başlatanlar rahat olan suçsuz halka oluyor. Bu çok endişe edici bir durum, umarım barışiçinde yaşamayı öğrenilebiliriz. Siz ne düşünüyorsunuz?

0

Beitrag gepostet am 27.02.22, 23:23 @odyseuss Nr.: 2 Antworten

Ukrayna savaşı
Coğrafi konumu olarak değil mecazi anlamda avrupanın orta yerinde dedim.

Zaten şimdiye kadar amerikanın başlattığı savaşları sayarsak bitmez, ama ne yazıkki olan suçsuz insanlara oluyor. Hatırlıyorum Corona başlamadan önce mültecileri kimse istemiyordu, resmen insanlar ile pazarlık yaptılar. Baştakiler savaşmak zorunda degilki, onlar güvende. 
Yinede endişe verici bir durum, çünkü suçsuz insanlar ülkelerini bırakmak zorunda kalıyor ve kalanlar korku içinde.

0

Beitrag gepostet am 27.02.22, 23:32 @nemesis Nr.: 3 Antworten

Ukrayna savaşı
Bush, Putin ve bunlar gibi başa geçip insan hayatını yok sayanlar ne yazıkki bir kararla onca zarar verebiliyor. 
Tam üstüne bastınız, zaten demokrasi anlayışı olmayan başkanlar herşey yapmaya meyillidir. Kaçını yüzyılda yaşıyoruz ve hala Diktatörlerin başta olmaları inanılır gibi değil.

0

Beitrag gepostet am 27.02.22, 23:57 @nesli1986 Nr.: 4 Antworten

Ukrayna savaşı
selam nesli... herkes yazmış çizmiş ..tabii yorum serbest ama bazılarını okuyunca nerdeyse savaşı haklı çıkartacak sebep sunar gibi hissettim ..ben yorum yapmadan aklımdaki  bir repliği eklemek istedim... '' İnsanların öldüğü hiç bir dava haklı değildir. ''
-----
balık olsam...vapur çarpar.
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 00:04 @16-delikuzu-16 Nr.: 5 Antworten

Ukrayna savaşı
Selam Delikuzu insan hayatının anlamı kalmadığını görüyoruz ve normalmiş gibi gösteriliyor. Çok güzel bir replik, tam üstüne bastın. İnsanlar ile pazarlık yapılmamalı.

Savaş değil barış istiyoruz!
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 00:07 @nesli1986 Nr.: 6 Antworten

Ukrayna savaşı
İnsanlar üzerinden pazarlık yapılmamalı olacaktı.
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 00:38 @odyseuss Nr.: 7 Antworten

Ukrayna savaşı
benimde şuan o ülkede sevdiğim iki insan var...siz neden üstünüze alındınız ki amacım cephe oluşturmak değildi...nesli nin konuyu açarken yazdıklarını okuduğumda bana sovyet şöyle yapmış ama ABD de bunu yapmıştı vs. gibi ülke stratejileri değilde siviller konuşulmalı gibi geldi...zeytin dalı değil evet ama tutanda ben değilim ..dikkatli bakarsanız buda sevdiğim bir film karakteri
-----
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 01:02 @nemesis Nr.: 8 Antworten

Ukrayna savaşı
selam nemesis .. sizi takip ediyorum forumda zaten tek başına ordu gibisiniz.. alın sizde alın o zaman ... şurda 3 - 5 kişisiniz zaten foruma katılım sağlayan ufak ufak bizim gibi girişimcileride ezmeyinde forum yeni görüşler kazansın değil mi ama ?    değil demeyin yazmam bir daha
-----
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 01:12 @odyseuss Nr.: 9 Antworten

Ukrayna savaşı
yazdığınızdan hiç bir şey anlamadım .. bana uygun yorum nedir konuya yorumda serbest değil mi herkes..polemik niyetinde değilim..güzel dileklerinize  teşekkür odyseuss
-----
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 01:26 @nesli1986 Nr.: 10 Antworten

Ukrayna savaşı
ne icin insanlar birbirini öldürüyor sürü halinde,
düsünüyorum koskoca dünyaya sigmiyormuyoz,,
acaba diyorum bir tarfi yaz bir tarafi kis sürü halinde yaz tarafina gecip ordakilerimi öldürmekmi istiyorlar,
hmm veya savas acan gurubun topraklarinda ürün yetismeyip acmi kaliyorlar acligin verdigi icgüdüsel dürtüyle diger insanlari öldürüp yerindenmi ediyorlar,

bende insanim düsünüyorum dünyadaki canlilarin varolma sürecine bakiyorum,insanoglu düsünen varlik bu dünyada,dünyayi yasatacak koruyacak en üstün varlik yaratilanin iclerinde,,
o zaman hayvanlar aleminede bakcaz onlar sürü halinde birbirini katlediyormu?
sadece karinlarini duyurmak icin ac kalinca saldiriyor,,hem onlarin komplekside yok,sen aslansin ben essegim diye,,evet inanc dertleride yok islam hacli diye birbirine saldirmiyorlar,
ben düsündüm hayvan olmaya karar verdim,,en azindan basimiza bomba yagdirmazlar demi..
eskiden göc demisler inanc demisler,toprak demisler intikam demisler milyarlarca insan birbirini asmis kesmis,,vur kir parcala,,

thomas painenin sözünü yeri gelmisken paylasmak istiyorum olayi özetlesin.

Dünya benim ülkem, insanlar benim kardeşlerim, iyilik yapmak da benim dinimdir.
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 09:39 @odyseuss Nr.: 11 Antworten

Ukrayna savaşı
senin ne anlatmaya calistigini gayet iyi anlayabiliyorum ben ody.... Insanoglu kendi cikarlari dogrultusunda hareket etmeyi seviyor ve iste tam da bu nedenden ötürü kafamizda gene "omurga" sorusu canlaniveriyor.... Özellikle bu son rusya nin ukrayna nin dogu bölgesine isgal etmesine yönelik cikan "insanlik" adina düzenlenen demolara, yaptirimlara ben de kafami sallayarak bakiyorum. Agfanistan da, iran da irak ta, suriye de insanlar öldürülürken neredeydi bu cok baris sever avrupa? Neden protestolar düzenlenmedi, yaptirimlar uygulanmadi ve avrupa nin kapilari savastan kacan insanlara kapatildi? Neden biliyor musun? Onlar cünkü hafif esmer tenli, kara sacli, kara kasli, badem gözlü insanlar, ac fakir insanlar...Ukraynalilar ise sarisin, mavi gözlü, avrupa da ayni hayat standartlari altinda yasayan, "bizlerden biri" insanlar. Bu omurgasizlik iste benim insanlara olan sevgimi, umudumu gitgide azaltiyor....Rasist düsüncelerle dolu bir sözde medeniyetin ortasinda yasadigimin bilincini su yüzüne cikariyor. Daha cok sey yazilir da, neyse diyorum....en iyisi gidip biraz calismaya calisayim 
-----
31 cesit hobisi olan adam elbette ki heryere burnunu sokar
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 09:42 @16-delikuzu-16 Nr.: 12 Antworten

Ukrayna savaşı
Aman diyem yazmamazlik etme sakin....zaten dedigin gibi 3-5 forumcu var yazip cizen ve daha cok katilim olsun diye bilakis ben biraz ugrasip duruyorum iste... Her bir yeni düsünce, yeni bir fikir, yeni bir bakis acisi hayata acilan yeni bir pencere demektir kuzu....Devam lütfen 
-----
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 10:00 @nemesis Nr.: 13 Antworten

Ukrayna savaşı
Iste anlatmaya calistigim nem....beni zaten sen anlamayacan da kim anlayacak  

Konu sadece din de degil... savas yakinlarina geldi, döt korkusu var insanlarda ve bu da onlarin böyle düsünüp hareket etmesini kirbacliyor ve gercek yüzleri ortaya cikiyor. Insan gercekten insan olabilmeyi basarabilseydi dünyada ki tüm zulüme, haksizliga, savasa, acliga susuzluga sesini cikarabilmeliydi....cikarmaliydi..... Cikaramadigi icin de insanlik sinifta kaldi ne yazik ki

-----
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 12:15 @facelook Nr.: 14 Antworten

Ukrayna savaşı
hepimiz belki hergün şikayet ederiz ama yinede işimize gitmek isteriz..akşam aynı masada yemeğimizi yemek isteriz... aynı sahil yolunda rutin yürüyüşlerimizi yapmaya devam etmek isteriz...yani hayat düzenimiz bozulmasın isteriz.. bir söz varya filler ve çimenler...savaş haritaları üzerinde bir nokta olarak görünen yerde bizler gibi düzenleri olan İNSAN lar  var ..bir sabah evinde uyanamamak bunu geçtim yan komşunun artık yok olması..evinin yok olması ..sırtına ''belki '' alabildiğin bir çanta bikaç parça eşyayla sınırlara tel örgülere yaslanmak..din , dil , ırk nedir ..dün suriyeydi , bugün ukrayna insan her yerde insan değil midir ? bakıyorsun geri dönüşüm için atıklar ımızı ayrıştırıyoruz değil mi ? yada denizlerimizi temizleme...yenilenmiş enerjiler için yatırımlar vs. ülke yönetimleri bunların araştırılıp geliştirilmesi için yatırımlar yapıyor mu evet çoğu yapıyor... ve fakat aynı yönetimler birçok insanı yok edebiliyor hiç uğruna... rus vatandaş geldide akdenizde yüzemezsin mi dedik... çok fazla dramatize ettim farkındayım ..insanca yaşamak her toplumun hakkı .. savaşsız bir dünya keşke diyorum...
-----
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 16:19 @16-delikuzu-16 Nr.: 15 Antworten

Ukrayna savaşı
Insanoglunun gidisatini kisaca özetlemissin. Dramatize etmemis aksine gercekleri gözler önüne sermissin. Ne yazik ki yüzyillar boyunca buna karsi savaslar verilmesine, direncler gösterilmesine ragmen insanlar din,dil,irk yüzünden ayrimlastiriliyor...irkina göre ya yücelestiriliyor ya da kücümseniyor. Buna dur diyebilmeyi, genis capta bi dur diyebilmeyi ne zaman ögrenecegiz, ne zaman hatalarimizdan ders cikarabilecegiz, acikcasi ben de bilmiyorum artik ama gidisat hic ic acici degil.
-----
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 22:31 @pusu_vadi Nr.: 16 Antworten

Ukrayna savaşı
Haklısın hayvanlar bizden daha merhametli. İnsanlar kendi elleriyle dünyanın sonunu getiriyor. Herşeyden Biz sorumluyuz!
0

Beitrag gepostet am 28.02.22, 22:39 @facelook Nr.: 17 Antworten

Ukrayna savaşı
Neden Afganistanda, İranda ırakda, Suriyede insanlar öldürülürken kimse ayaklanmadı ve kimse bu ülkelerden gelen mültecileri istemedi. Bence nedeni çok basit, çünkü bunlar Müslüman ülkeler! Avrupada bir tane Müslüman ülke yok! Bu ülkelerden gelenleri istemiyorlar ve bu tamamen insanlık dışı!
0

Beitrag gepostet am 01.03.22, 19:22 @nesli1986 Nr.: 18 Antworten

Ukrayna savaşı
bi önce ki yorumumda sanirim belirtmistim. Bunun sadece din ile bir baglantisi yok. Din, dil, köken....hepsi ayni corbanin icinde yer aliyor. Insanlar kendilerinden farkli olan insanlari hor görmeyi severler, onlara farkli bakmayi, kendilerinden bi alt sinif asagida görmeyi bi meziyet sanirlar.
-----
0

Beitrag gepostet am 01.03.22, 19:25 @odyseuss Nr.: 19 Antworten

Ukrayna savaşı
Bence de sevisin, seviselim...dünyamiz sevismek ile dolsun tassin   

Cin ile hindistan su son 6-7 senede afrika ya yogunlasti, kendilerini savaslardan uzak tutuyorlar cünkü para demek güc demek, bunu cok iyi kavradilar. Afrika da ki madenlerin cogu su an bu saydigim iki ülkenin elinde ve cagimiz teknoloji cagi, uzay cagi. Amerikanya nin oyunlarin gelmemeye basladi bazi ülkeler de, iste kimileri de daha uyanacak

-----
0

Beitrag gepostet am 02.03.22, 09:10 @nesli1986 Nr.: 20 Antworten

Ukrayna savaşı
Günaydın  nesli, yaklaşık 10-15 yıl oluyor bir arkadaş ortamında konuşurken arkadaşlar sayın Erdoğan’ın hareketlerini endişelerini paylaşıyorlardı o zamanda Erdoğan’dan değil şu Rus kafasından korkun demiştim ve şimdi maalesef görüyoruz ki haklı çıkmış oldum ve bu beni çok üzüyor. Barınaklarda dünyaya gelen bebekler, sığınırken geride bırakılan hayvanlar, babalarından, eşlerinden koparılan çocuklar, kadınlar, kurulu düzenlerini bir gün içinde terketmek zorunda kalan insanlar.. hukukcusu, sağlıkçısı, eğitimcisi ellerine silah alıyor. Cinsiyet ve yaş ayırmaksızın kendilerini savunmak için molotof hazırlayanlar…  sôzüm ona eski Sovyetlerin hayalini  kuran psikopat birine boyun eğmemek için. Tee 30 küsür sene önce onu ellerinden kaçırmaları hataydı zaten o zaman düreceklerdi defterini, gel görelim ki elinde bir sürü kozlar ve tehditleri sayesinde Avrupa bir diktatörün oluşuna göz yumdu. Evet dünyada bir çok katliama şahit olduk oluyoruz da dinmiş, kapitalizmmiş bir sürü suçsuz insan canıyla  ödüyor bu bitmez tükenmez doyumsuzlukları yüzünden. Şimdi bakıyorum ilk kez dünya birlik olmaya çalışmakta buna sevinsemmi yoksa şimdiye kadar neredeydiler mi desem bilemiyorum. Belkide şimdiye kadar Avrupa’nın karşısına bu kadar tehdit savuran nükleer saldırıyı öne süren olmadığı için tutuşuldu. Sonuç şu uzlaşmak için buluşulacak umarım geri adım atılır ama bu savaşın bedelini her türlü hepimizin hissedeceğine eminim. 
-----
memento mori - memento vivere..
0

Antworten
Der Inhalt darf max. 30000 Zeichen lang sein!

Ukrayna savaşı