123 aktive Mitglieder

Beitrag gepostet am 29.08.21, 22:58 Nr.: 1 Antworten

Mezep ayrimcilik
Karşı evde doğsam Hristiyan, arka taraftaki evde doğsam Sünni, yan
mahalledeki evlerden birinde doğsaydım Ermeni olacaktım. Ancak kader bu,
küçücük bir evde Alevi olarak can buldum. işte böyle güzel bir
memleketin evlatlarıyız biz. Kalp kalbe, el ele yaşıyoruz. Kardeşiz biz.
Nerede ve hangi kimlikte doğacağımız elimizde değil, ama insan olmak
elimizde.
0

Beitrag gepostet am 30.08.21, 07:01 @sessiz34 Nr.: 2 Antworten

Mezep ayrimcilik
bende sünni dogmusum
kalp kirmamaya coook gayret gösteriyorum
güzel paylasim 

-----
kimkime dumduma
0

Beitrag gepostet am 30.08.21, 13:41 @_asya59 Nr.: 3 Antworten

Mezep ayrimcilik
Bende, ama dersim yaniyor ve dedim güzel bir yazinan insanlara biraz anlayis &saygi göstermek capam...
0

Beitrag gepostet am 30.08.21, 14:44 @sessiz34 Nr.: 4 Antworten

Mezep ayrimcilik
merhaba guzel bir konu,ne dogdugumuz yer ne din ne meshep ne kimlik bizim tercihimiz olmuyor,bir kismimiza bu tercihler kücükken pompaniyor,kimimiz ise tercihlerini sonradan degistirebiliyoruz.
benim nazarimda insan olabilmek insan kalabilmek önemlidir,bazen bir ermeni bazen bir sunni bazen bir alevi bazen bir kurt bazen turk bazen baska bir ulustan olabilmeyi becermektir empayi yapmayi becermektir insan olabilmek..
evet seninde belirttigin gibi dersimde ormanlar yaniyor ne yazikki bati yakasinda gösterilen hassasiyet dogu yakasina gösterilmiyor,hatta yangini söndürmeye giden köylüler sivil toplum örgütleri engellen,eye calisiliyor,dun saniyorum söndürme calismalari basladi,dogaya bu kadar hor davranirsak doga bir sekilde ya sel olarak ya kuraklik olarak yada baska bir duzlemde intikamini aliyor insan oglundan ama maalesef halen akillanmiyoruz..
0

Beitrag gepostet am 30.08.21, 18:00 @gelenekci Nr.: 5 Antworten

Mezep ayrimcilik
Slm.tskederim ve ellerine saglik .cok haklisin ve ailem dogulu ve hemsireyim, ilk yardimda asla ircilik, ayrim yapmam.  Kim iyi insansa, ona saygi gösteririm..bizim mezepden önce,kadin siddetine cagre bulmamiz lazim. Her 3dakkada, malesef bir kadin ölüyor.saygilar
0

Beitrag gepostet am 30.08.21, 18:35 @sessiz34 Nr.: 6 Antworten

Mezep ayrimcilik
mrh,herseyden önce bizim demokrasi kültürünü icsellestirmemiz gerekiyor,demokrasisi kadük olan butun ülkelerde kadin cinayetlerinden tutun devlet mafya iliskilerinden tutun,baski yöntemlerinden tutun,toplumsal erezyondan tutun cevre sorununa kadar hepsi sorunlu...
 turkiyenin demokratiklesmesi kürt sorunun cözümünden gecer tr de kürt sorunu cözülmeden hic bir sorun cözülmez donino tasi gibidir bu mesele.
  Bizim toplumsan zihniyetimiz degismedigi sürece kadin halen ikinci  sinif statüsü gördükce ve erkek egemen feodal zihniyet devam ettikce kadin cinayetleri eksilmez ve turkiyede kadin cinayetleri politiktir,politik olmasinin nedeni iktidardan nemalaniyor erkek egemen zihniyet.
  ancak kadinlar örgütlendikce kadin kimligine sahip ciktikca mucadele ettikce bu cinayetler azalabilir...
0

Beitrag gepostet am 31.08.21, 10:40 @sessiz34 Nr.: 7 Antworten

Mezep ayrimcilik
Slm,yanlış bir coğrafyada,hele birde azınlık bir meseptensen ezilmişsin,itilmişsin dövülmüşsün ve umutlarını gerçekleştirmek için nekadar çaba harcamışsan,o harcadığın çabaların yarısını bile  alamamışsan,hayat boyu mutlu olma şansın yok demektir.    
         İnsanlık insanlığın işine geldiği kadardır...
0

Beitrag gepostet am 31.08.21, 10:44 @kirac74 Nr.: 8 Antworten

Mezep ayrimcilik
Slm ,cok haklisin malesef burda benim gibi dogmus olan bilmez ama babam anatiyor arada Neuer yasadiklarini ve kendi anne dilini bile konusamamak, malesef aci bisey !Saygilar
0

Beitrag gepostet am 01.09.21, 18:05 @_ayaz Nr.: 9 Antworten

Mezep ayrimcilik
güzel yorum,ahirda dogsaydik inekmi olacaktik

insanlar sonradan dogusla fitratla ilgisi olmayan seyleri kendilerine öyle bir kabullenme duygusuyla baglanmislarki,adini kadercilige kadar götürmüsler,,

tek bir kader tanirim oda doganin kaderidir..

insanlar natut dogar,18 yasina gelincede birakalim inekmi olacak essekmi olacak,,deyyüsmü olacak ataistmi alevimi sünnimi seccsin,,ne daytisiyonuz kardesim aile cevre inanclarini dogan yeni bebelere .. 

0

Beitrag gepostet am 01.09.21, 19:37 @sessiz34 Nr.: 10 Antworten

Mezep ayrimcilik
türk kürt alevi suni laz hiristiyan vss doğmak elimizde tercihimizde değil dediğiniz gibi önemli olan vicdan sahibi olmak sonradan kazanılmış meziyettir
0

Beitrag gepostet am 01.09.21, 20:07 @_ayaz Nr.: 11 Antworten

Mezep ayrimcilik
dindarliginizi tanriya gösterin bana insanliginiz lazim..
söze bak müthiss ....insanlik bu sözü anlasa bir cok sorun cözülür..

insanlik sorguliyacak abi,,essekse ben niye essek oldum ,,tanrimi beni essek yaratti yoksa ailedenmi geliyor esseklik diye,derin felsefe yaparsa essogluessek oldugunu anlar

bu konuya ben yazmadim hele afganistanda seriat getiren talibandan ölümüne kacan,,abd ucagina ölümüne binen kalkista düsüp ölen insanligi gördükce baslarim sizin inaciniza diyip..amma sen konuya damardan girmissin
0

Beitrag gepostet am 02.09.21, 02:00 @miminnn Nr.: 12 Antworten

Mezep ayrimcilik

-----
cukuru arkadan kurma önden kurki göre bilim
0

Beitrag gepostet am 10.07.22, 08:45 @sessiz34 Nr.: 13 Antworten

Mezep ayrimcilik
Ne kadar güzel bir yaklaşım.

İnsanlar dünyaya geldiklerinde, nerede ve kimden doğacaklarına, hangi ismi alacaklarını kendileri karar veremiyorlar. Bu durumda hasbel kader Afrika'da insanların 500 sene çağın gerisinde yaşadığı bir kabilenin de ferdi olabilirdik.

Burada önemli olan insan olabilmek ve farklılıkları zenginlik olarak görebilmek.

Farklılık meselesine gelince, herkesin inancına saygı duyduğumu belirterek, mezheplerin peygamber olarak kabul ettiğimiz elçiler ve onlarla insanlığa sunulan kitaplar nezdinde bende bir geçerliliği yoktur. Hz. İsa katolik miydi, protestan mı yoksa ortadaks muydu? Aynı şekilde Hz. Muhammed (SAV) sünni mi, şii mi, hanefi mi yoksa hanbeli miydi?

0

Antworten
Der Inhalt darf max. 30000 Zeichen lang sein!

Mezep ayrimcilik