149 aktive Mitglieder

Beitrag gepostet am 27.03.17, 13:19 Nr.: 1 Antworten

Oto yol ve havaalanlarina iliskin yazi
Hani cok övünüyoruz ya köprü yaptik otobanlar yaptik guzel binalar yaptik vb bu yaziyi herkesin saglilik önyargisiz okumasini öneririm..
Sene 2005 türkiyeyle bir alakasi olmayan john petkins kitabinda anlatiyor..
kendi otomobilini üretmeyen ülkeye borc verip otobanlar yaptiririz..sonlara onlara arabalarimizi satariz.sonra bankalarini satin aliriz.o bankalardan halka ucuz krediler verip daha cok araba almalarini saglariz.böylece verdigimiz o krediyi arabamizi satarak geri aliriz,hemde faiziyle..o ülkeye dunya bankasi yada kardes kurumlardan kredi ayarlariz,ayarlöanan kredi asla o ülkenin hazinesine gitmez.o ülkede proje yapan bizim sirketlerin kasasina girer..
  Enerji santrelleri,sanyi alanlari,limanlar,dev havaalanlari,yapilir.aslinda insanlarin isine yaraman bir yigin beton..bizim sirketlerimiz kazanir,o ülkelerdeki birileride nemalandirilir.
 Toplum bu duzenekten hic birsey kazanmaz.ama ülke buyuk bir borcun altina sokulmus olur.bu akadar buyuk bir borcturki,ödenmesi imkansizdir.plan böyle isler.sonunda ekonomik danismanlar tetikciler olarak gider onlara derizki,bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz.o zaman yeralti zenginliklerinizi ucuza bize satin.askeri üslerimize yer gösterin.askerlerinizi birliklerimize destek olmalari icin savastigimiz bölgelere gönderin.
  Elektrik su kanalizasyon sisteminizi özellestirin..onlari amerikan sirketlerine yada diger cok uluslu sirketlere satin...Sosyal hizmetleri,teknik sistemleri,egitim kurumlarini,saglik kurumlarini,hatta adli sistemleri ele gecirin..Bu ikili üclü dörtlü bir darbe serisidir..
umarim burdan  dogru sonuclar cikarirsiniz,gunlerdir yol havaalani meselesini abartmayin diyoduk..
0

Beitrag gepostet am 27.03.17, 14:29 @gelenekci Nr.: 2 Antworten

yaziyi okuyanlarin yorumlarini merak ediyorum
0

Beitrag gepostet am 27.03.17, 22:34 @kurtbeyi Nr.: 3 Antworten

isminide verdigim kisinin kitabindan bir alinti..önemli olan bu meselenin dogrulugudur bu sadece türkiyeye özgü bir durum degil zaten adam anlatirken özellikle türkiye vurgusu yapamamis
0

Beitrag gepostet am 29.03.17, 11:41 @gelenekci Nr.: 4 Antworten

actigim konu ya okunmuyor yada herhangi bir yorumlari yok merak ettim oysa önemli bir konu,uluslararasi sirketler yada buyuk ülkelerin bizim gibi ülkeleri nasil sömürdügünün kanitidir..
0

Beitrag gepostet am 29.03.17, 15:04 @freedom Nr.: 5 Antworten

cvp icin tsk dogru bulur yada bulmam önemli olan fikri tartismaktir ama yaklasimini dogru bulmadim,bazen bir harf yanlis yazilabiliniyor bundan dolayi ciddiye almam icin yazari dogru yazin demissin...bu alintiyi yazarken bastanda ifade ettim bu yazi türkiyeye özgü bir yazi degil ve uluslararsi sömürünün nasil isledigini anlatmaya caliyor ve yazi ilgimi cekti..
  Bakin ben yol havalimanlarinin önemsiz oldugunu asla söyleyen birisi degilim ama bunlar yapiliyor diyede cok abarmamak gerekiyor..önemli olan deger üretmektir üretimde bulunmaktir..aynen katiliyorum türkiye yeralti ve yerüstü kaynaklariyla ve gen nufusuyla dinamik bir ülke önemli olan bunu nasil dönüstürecegimizdir..üretimi sanaiyi nasil cogaltacagimizdir..
 Ülkemizdeki kisi basina düsen milli geliri nasil artiracagimizdir vb..
 Kisi olarak kamu mallarinin özellestirilmesine karsi olan birisiyim uluslararasi buyuk sirketlere peskes cekilmesine ucuz fiatlarla satilmasina karsiyim, ama ayni zamanda kamu mallari alanlari bir arpalik olarak kullanilmasinada karsiyim önemli olan kamu alanlarinin rantebil hale dönestürmektir...
0

Beitrag gepostet am 29.03.17, 15:12 @freedom Nr.: 6 Antworten

asla ekonomi gelismeleri,neoliberalizmi,küresellesmeyi,avrupayi,yada uluslararasi sermaye akisini iliskilerini,demokrasiyi vb ben cok iyi biliyorum yada dogruyu ben biliyorum gibi bir iddiada bulunmuyorum ama benimde bu konulara ilsikin kendime göre bir fikrim var..
 Ve sunuda biliyorum benim her insandan ögrenecek fikirlerin oldugunuda biliyorum önemli olan birbirini anlayarak fikir alisverisinde bulunmaktir..
0

Beitrag gepostet am 29.03.17, 17:31 @gelenekci Nr.: 7 Antworten

enerji sentranlari,sanayi alanlari,limanlar,dev havaalanlari yapilir, ASLINDA INSANLARIN ISINE YARAMAYAN BIR YIGIN BETON...yazinda adam bunu belirtmis bu yatirimlar insanlarin isine yaramiyomus daha ben ne yorum yapacam bu kisinin yazisina ......bu konuyu akp nin yaptigi yatirimlardada dile getiren oldu yapilan yollari yapilan hizmetleri bu yaziyla bagdastirip iliski kurmaya calisan cok oldu...sana basit bir örnek verim senin sanayinde süper olsa bunu tasiyacak alt yapin yoksa yollarin havalimanin ray sistemin vsvs oda tek basina bir ise yaramaz bir ülke gelismeye ALT YAPISINI kurarak baslar....
0

Beitrag gepostet am 29.03.17, 23:01 @pusu_vadi Nr.: 8 Antworten

sen yaziyi tam algilayamadin galiba orda baska brsey söylemek istiyor hepimizde biliyoruzki yolda önemli santrallerde önemli havaalanlarida önemli vb
0

Beitrag gepostet am 29.03.17, 23:39 @gelenekci Nr.: 9 Antworten

yaziyi cok iyi algiladigimi düsünüyom deli sacmasi baska bisey degil...
0

Beitrag gepostet am 30.03.17, 00:03 @gelenekci Nr.: 10 Antworten

sehir hastanelerimiz teker teker acilmaya baslandigi günlerde ismini vermeyim biri burda tip saglik hastanler üzerine konu aciyor,,neymis efendim bati bizi zehirliyor ilaclari hastanleri kötülüyor,,köprüler otoyollar yapiliyor bu yaziyi sürekli gündeme getiriyolar...insanin akilina su geliyor acaba kiskancliktanmi bu konular aciliyor...
0

Beitrag gepostet am 30.03.17, 00:07 @pusu_vadi Nr.: 11 Antworten

benim bahsettigim böyle birsey degil senin söyledigin seyler insanlarin koplo teorileridir en sevmedigim yöntemdir komplo teorileri...burdaki yazi tr ye iliskin bir yazi degil burda sömürü aginin nasil gelistidigidir..yani yol vb cok abartmayalim asil olan uretimdir üretezsek birileri kendi santrallerinide zehir sacan fabrikalarida vb o ülkelere acarlar
0

Beitrag gepostet am 30.03.17, 00:16 @gelenekci Nr.: 12 Antworten

benim yazim icin komplo demissin ama benim dedigimi destkler sey zaten senin konu basligindan belli,,akp lileri neyle elestiriyolar yol yaptik yol diye hatta alay bile ediyolar...yine övündügümüz sey dünyanin en büyük havalimanini yapmamiz,,,,o zaman tesadüf diyelim kardes senin konu basligina OTO YOL VE HAVALIMANI ikisini bir araya getirmen talihsizlik olmus diyelim
0

Beitrag gepostet am 30.03.17, 00:21 @pusu_vadi Nr.: 13 Antworten

halen anlamamakta israr ediyorsun ben senin yazina komplo teorisi demedim,ordaki komplo teorisi dedigim,yazmissin ya birileri diyormuski yok ilac verip bati bizi zehiler söylemine komplo teorisi dedim..evet özellikle yok ve köprüler yazdim nedenine gelince cok fazla abartiyoruz sanki ucak sanayi yapmisiz,sanki yeni arabalar  üretmisiz sanki cok ciddi üretim yapmisiz tepki buna yoksa yol vb önemsiz degil
0

Beitrag gepostet am 30.03.17, 00:29 @gelenekci Nr.: 14 Antworten

aga yaziyi yazan adam diyorki ASLINDA INSANLARIN ISINE YARAMAYAN BIR SÜRÜ BETON YIGINI DIYOR...simdi bu yazi senindde desteklememen ve sacma bulman gerek cünkü yaziyi yazan kisi bunu bu sekilde yorumlamis ben kendiligimden bir yorum katmiyorum bakin...
0

Antworten
Der Inhalt darf max. 30000 Zeichen lang sein!