106 aktive Mitglieder

Beitrag gepostet am 17.12.14, 19:06 @a-la-naz Nr.: 1 Antworten

backe backr plätzchen

Weihnacht zamanı yani aralık ayı buralarda kurabiye ayıdır. Her evde dolu dolu kurabiyeler pişirilir. 
Bu mürbchen / klasik tereyağlı kurabiyeler de en yaygın olanları. 

mürbchen / klasik tereyağlı kurabiye

malzemeler
2 tane yumurta sarısı
1 çimdik tuz
300 gr un
1 pk vanilya
150 gr şeker
150 gr tereyağ
üzerine sürmek için 1 tane yumurta sarısı

hazırlanışı

Oda ısısında bekletilmiş tereyağı, vanilyayı ve şekeri mikserle çırpın. Yumurta sarılarını ve tuzu ilave edin tekrar çırpın. Unu ekleyerek yoğurun. 30 dk. buzdolabında dinlendirin.

Unladığınız zeminde hamuru açın. Kalıplarla kesin üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürün ısıtılmış 180C fırında pişirin.

HINDISTANCEVIZLI PRATIK KURABIYE

Malzemeler:
250 g Hindistancevizi
200 g Pudra sekeri
4 Yemek kasigi Süt
2 Yumurta beyazi
100 g Tereyagi
bir tutam tuz

ÜZERINI ERITILMIS CIKOLATAYLA SÜSLEYEBILIRSINIZ

Yapilisi:
Tereyagi, sütü ve Sekeri bir tencerede eritiyoruz. Ayri bir kapta yumurta beyazini ve bir tutam tuzu kar beyaz olana kadar cirpiyoruz ve kasik yardimiyla eritmis ve biraz sogutmus oldugumuz tereya, süt ve seker karisiminin icine karistiyoruz. Ardindan Hindistancevizimizi ilave ediyoruz. Iste bu kadar 200 derecede isitilmis firinda 15-20 dakika kadar pistikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz

Bademli Ve Kuş Üzümlü Kurabiye Tarifi:

1. Derin bir kasede tereyağı, margarin ve yumurtayı karıştıralım. Üstüne pudraşekeri, badem esansı, mısır unu, yoğurt, vanilya, kuş üzümü, kabartma tozu, kabukları soyulmuş ve ince kıyılmış badem ekleyip yoğuralım. Kulak memesi kıvamında olana kadar un ekleyerek yoğuralım.
  2. Hamurun üstünü hafif nemli bir bezle kapatıp 15 dakika buzdolabında dinlendirelim. Hamuru iki parçaya ayıralım merdane ile 1 parmak kalınlığı kadar açalım.
  3. İstediğiniz biçimde kurabiye şekilleri çıkartalım. Kurabiyelerin altına ve üstüne fırça yardımı ile yumurta akı sürelim.
  4. Ardından kurabiyeleri hindistan cevizine bulayalım hafif yağlanmış fırın kabına dizelim. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üstü hafif kızarana kadar pişirelim. Afiyet olsun.

-----
"Birinin sizi sevmesi sizin elinizde degildir"
0

Beitrag gepostet am 17.12.14, 19:18 @a-la-naz Nr.: 2 Antworten

backe backr plätzchen

Rica ederim...
-----
0

Beitrag gepostet am 17.12.14, 23:18 @a-la-naz Nr.: 3 Antworten

backe backr plätzchen
slm.

bizim ali$kanliklarimizda weihnacht icin hic bir $ey ekstra yapilmaz.ne kurabiye ne de cam agaci..
Kurabiye gibi tatli ce$itleri her zaman ve istege göre yapilir.
yapanlara saygi.

Güzel yorumlar dilerim.

-----
HAFIFE ALMAYIN SAKIN..........ALISKANLIK YAPARIM.
0

Beitrag gepostet am 17.12.14, 23:34 @a-la-naz Nr.: 4 Antworten

backe backr plätzchen
Saygideger forumda$im.

Ben size dü$üncemi belirttim.
Siz ise ba$ka topiclerde oldugu gibi,beni alaya alma....triplerindesiniz..
Derdiniz benimle ne oldugunu ...diger yorumcu arkada$lara birakiyorum.
       Umarim ayni hatayi bir daha yapmam..
Bu sitenin deneyimime güvenerek söyleyebilirim ki..en kötü forumcusu,en saygisiz ve bilgisiz yorumcusu sizsiniz..
  $ahsi dü$üncem..söyletmek zorunda biraktiniz beni $imarik bayan.

-----
HAFIFE ALMAYIN SAKIN..........ALISKANLIK YAPARIM.
0

Beitrag gepostet am 17.12.14, 23:39 @a-la-naz Nr.: 5 Antworten

backe backr plätzchen
cok guzel ...hele xatune nin gönderdigi en güzeli görünüyor.

-----
A$iri dinci ve fa$itlerle i$im olmaz
0

Beitrag gepostet am 17.12.14, 23:43 @xatune Nr.: 6 Antworten

backe backr plätzchen
 mihhhhhh die sehen so lecker 
-----
0

Beitrag gepostet am 17.12.14, 23:50 @a-la-naz Nr.: 7 Antworten

backe backr plätzchen
fakat ben 10 gün icin orucluyum  .. damit ich ich am Weihnachten vieeelll essen kann
-----
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 12:03 @a-la-naz Nr.: 8 Antworten

backe backr plätzchen

-babane oktay abinin tarcinli kurabiyesinin portakalisini yapti..

-ohh ich sage dir hat hammer geschmeckt..

-tarif oktayin tarifinin aynisi aber tarcin dil portakal kabuklarindan yapiyoruu..

-na dann viel erfolg...

-bizim tannenbaum bahcede süsledik komsular kisaniyoruu nazar degcek...

-----
Man kann so oder so machen. Ich bin für so..
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 15:19 @a-la-naz Nr.: 9 Antworten

backe backr plätzchen

Dünya 4,5 milyar yaşındaysa biz nasıl 2014 teyiz!

Avrupanin  takvimini kullanan zihniyet, yilbasinda takilip kalmis!
2014 yılındayız diyorsak bu hıristiyanların 
sömürüsü, başarısı, ya da ne diyorsanız! 

Ülkelerin gelenekleri iyidir. Cocukken yumurta bayrami olur, el arabasindaki renkli yumurtalar bize oyun gibi eglenceli gelirdi. Bir de! istanbul'daki Türk olmayan arkadaslarin bizim bayramlarimiza istirak etmesi, seker bayraminda büyüklerin elini öpmeye bizimle beraber gitmeside cabasiydi. Bazi irkci söylemleri ciddiye almamak gerek! Kim ne derse desin ben dilimi, kültürümü yasarim. Almanlarin derdi, türk insaninin icindeki kontrol edilemez siddet duygusu. Tren de gidiyorum saat 22 gibi trene bir türk genci bindi. Karsisindaki alman kadina ne bakiyorsun diye bagirdi, kadin cevap verince, bir bicak cikardi, küfretmeye kadini bicakla tehdide basladi, dayanamadim, genci kapi yönüne cektim, tren istasyona gelincede indi ve kosarak uzaklasti. Tren de yaklasik 30 kisi vardi, cogu almandi. Ayni olay türkiyede trende olsa bir alman genc, bir türk kadinina küfredip, bicakla tehdit etse! O alman gencini parcalarlar trenin icinde. Kurtulus savasinda Sütcü imam fransiz askerlerinin bir türk kadinini sokakta taciz etmesi üzerine, eve giderek tüfegini almis ve marasta ilk kursunu sIkmIstir fransiza!... Bu ülkeye gelirken misafir olarak geldik! Hala da kurtulamadik misafirlikten!...

-----
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 21:49 @a-la-naz Nr.: 10 Antworten

backe backr plätzchen
selamlar ve afiyet olsun.

-----
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 22:15 @a-la-naz Nr.: 11 Antworten

backe backr plätzchen

Konuyla degil! Burada yapilan bir elestriyle ilgisi var! 
Elestri ise aslinda okudugun ve o elestriye cevap yazdigin halde, 
elestrinin benim yazimin bir üstünde olmasina ragmen, neden yazdigimi anlamadigini yazman alamet-i farika. Ne diyeyim anlamayisina hayranim.

-----
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 22:22 @-redbull- Nr.: 12 Antworten

backe backr plätzchen
Aynen yazdıklarınıza katılıyorum. 
Asimille olmuşuz farkında değiliz. 
Bin bir bahanelerle avutuyoruz kendimizi.
kendi adetlerimizi bu kadar konu etmiyoruz
edenlerede bu noel kadar hayranlık duyulmuyor. 
Yazık ki ne yazık. 
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 22:30 @mayra Nr.: 13 Antworten

backe backr plätzchen
selamlar mayra hanim, bence asimile degil. insan komsusuyla sevinse veya benim gibi bir hiristiyanla neden acayip görüyorsunuz? anlaymadim. bunun ne günahi var? hani ben bir yerde ho§görü kelimesini duymustum?
-----
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 22:37 @mayra Nr.: 14 Antworten

backe backr plätzchen

Kim asimile olmus mayra hanim, Sanirim kendi adiniza konusuyorsunuz! 
Ben kültürümüde yasarim, dilimide konusurum. Ama sonucta burasi bizim vatanimiz degil! Acaba 3.dünya savasi ciksa cebinizdeki alman kimligini ya da süresiz oturumunuzu kim takar burada! Benim ülkemdede bir alman asla bize uymayan bir davranista bulunamaz. Kisaca! Biz adamlarin topragina yerlesip, neredeyse onlari kovacagiz buradan. Eskiden kalma aliskanligimiz...

-----
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 22:45 @a-la-naz Nr.: 15 Antworten

backe backr plätzchen
a-la-naz Lütfen yazdiklari düsün öyle yaz! Benim sahsima yazarak konuyu nerelere götürdünüz deme! Ben yazilana cevap verdim. Ayrica konu biryere gitmiste degil! Arkadasimiz, bu tür kutlamalara karsi cikmis. Ne var bunda? Düsüncelerini belirtmis. Neyse bundan sonra ne yazarsan yaz katilimci olmamak en iyisi... iyi forumlar.
-----
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 22:49 @christian1 Nr.: 16 Antworten

backe backr plätzchen
Selam Cristian arkadaş,

türk milleti olarak biz hoşgörülü bir milletiz. 
Sizin bir noeli veya paskalyayı kutlamanızı, almanların adetlerini benimsemenizi yadırgamıyorum bilhassa hiristiyan ve bin bir millet ile içi içe yaşadığımız yerlerde keşke bizim onların eğlencelerine veya dini milli  bayramlarına  katılıb eşlik ettiğimiz kadar onlarda bizim bayramlarımıza dahil olsalar veya
sizin komşunuz sizin kurban bayramınıza dahil oluyor mu ?

Herkezin kendi tercihi sonuçda.

Siz öyle uygun görüyorsunuz  saygı duyarım ancak burada benim için gereksiz ve lüzumsuz sebebi ise biz ne kadar onlara ayak uydurub  anlayış ile karşılarsak onların gözünde 
yine yabancıyız.

yazacak çok şey var bu konuda fakat neşenizi kaçırıb konunun boyutuna farklı yön vermek istemiyorum, iyi akşamlar. 

0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 22:57 @a-la-naz Nr.: 17 Antworten

backe backr plätzchen
Öncelikle  insan amadilini geliştirmek ile başlar türk kültürünü korumak ve yaşatmak için. 
Dünyanın globalleşmesi benim dinimden dilimden ve kültürümden vazgeçeceğim anlamını taşımıyor.
Ne diyiyorlar alman siyasetcileri ? Entegre olun ama özünüzden olmayın. 

Allah'ıma çok şükür ki bu gurbet'de annelerimiz  ve babalarımız bize dinimizide kültürümüzü de aşılayabildi bunu inşallah çocuklarımıza miras bırakacağız ki çoğu bunun bilincinde siz ve sizin gibi şiddetle bunu inkar edenler azınlıkda iyiki. 

Iyi akşamlar

0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 23:00 @mayra Nr.: 18 Antworten

backe backr plätzchen
Mayra hanim, ben Turkiye dogumlu bir hiristiyanim. ve bizim oralarda 4 bayrami kutlariz. ve inanki biz hiristiyan olarak hep sizlere eslik ettik. zaten bundan hassasiyet duyarak size yazmistim. yani insan komsusuyla sevincli günlerde sevinmek ve aci günlenrdede aciyi beraber paylasmak güzel bir duygudur. 
evet bencede dediginiz: Herkezin kendi tercihi sonuçda.
 cok guzel tesekürler :&
iyi aksamlar

-----
0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 23:07 @herhangibiri Nr.: 19 Antworten

backe backr plätzchen
Kendi adıma konuşmuyorum. 
Sürü piskolojisine uyub 'amaaaannn bunda ne var' diyib özellikle yılın 365 gününün sadece belirli günlerini, noel dönemi günlerinde, evini hiristoyanlar gibi süsleyib püsleyib, sanki tüm yıl boyunca plätzchen yapma yasağı varmış gibi, bu dönemlerde plätzchenler yapanlar farkında olmadan asimille olmuşlardır. 
Evime alacağım ışıkları o dönem kullanıyor masaya kranz koyub mum yakıyor isem asimille olmuşumdur ki
kendimi azad ediyorum çünkü benim evimon dekoru 365 güne dahil. 

Isterseniz ayrı bir konu açın orada tartışalım bu konuyu. 

0

Beitrag gepostet am 18.12.14, 23:14 @christian1 Nr.: 20 Antworten

backe backr plätzchen
Cristiam kardeş. 
Bende evime bayramlarda hiristian cocuklari alıb  eşlik etmelerini sağladık ve çokda memnun kaldılar. O dönem çocuklarım küçük idi belirli bir yaşdan sonra bir yerde bilinçli davranmak getekiyor. 
Her milletin dinine ve bayramlarına hoşgörü ve anlayış büyük harflerle yazılır bizde, esas olan ama benim değerlerim, iyi akşamlar tekrar. 
0

Antworten
Der Inhalt darf max. 30000 Zeichen lang sein!

backe backr plätzchen